Ortopedinės problemos dažnai vargina senyvo amžiaus, polinkį į sąnarių ligas turinčius ar sportine veikla užsiimančius gyvūnus. Tokiais atvejais neretai siūlomas sudėtingas ir rizikingas chirurginis gydymas, tačiau naminių gyvūnų šeimininkai jaučia didelį alternatyvų trūkumą. Gera žinia, Lietuvoje jau pradedamos teikti PRP procedūros smulkiems gyvūnams, kurios sumažina skausmą ir skatina pažeistų audinių gijimo procesus.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) VA Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos vadovės doc. dr. Birutės Karvelienės teigimu, Trombocitais praturtintos plazmos (angl. PRP) terapija lig šiol Baltijos regione dažniausiai buvo taikoma žirgų medicinoje, o smulkiems gyvūnams, tokiems kaip katės ir šunys, pradedama plačiau taikyti tik dabar. „Biologinė terapija klinikoje pradėta taikyti, siekiant pacientams suteikti naują ir efektyvų gydymą, leidžiantį sutrumpinti gydymo laiką, pagerinti ligos prognozes.“ – teigia B. Karvelienė.
Ortopedinės ligos veterinarinėje praktikoje yra labai dažnos ir lydimos įvairaus laipsnio skausmo, gyvūno judėjimo aparato funkcijos pablogėjimo bei ženkliai pakitusios paciento gyvenimo kokybės. Poreikis kovoti su šiais nepalankiais simptomais ir jų pasekmėmis yra labai didelis, o, pasak klinikos vadovės, šį gydymo metodą šeimininkai dažniausiai pasirenka dėl terapijos efektyvumo, mažos komplikacijų rizikos ir minimalios intervencijos.
Šuns Tango sėkmės istorija – viena iš daugelio
Amerikiečių pitbulterjero mišrūną, vardu Tango, auginanti Monika, pastebėjo, kad jos šuo jaučia kelio sąnario skausmą, po ilgesnių pasilakstymų negali pilnai ištiesti dešinės galinės kojos, šlubuoja, todėl nedelsiant kreipėsi į Dr. Leono Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų kliniką. Veterinarai gydytojai-ortopedai augintiniui diagnozavo kelio girnelės išnirimą, dėl ko prasidėjo uždegimas kelio sąnaryje. Gydymui reikalingos operacijos nebuvo galima atlikti esant uždegiminei reakcijai, todėl gydytojai pacientui rekomendavo PRP terapiją.
Amerikiečių pitbulterjero mišrūnas Tango su šeimininke Monika
„Mano pirmos mintys buvo, kaip galėčiau labiau pagelbėti gyvūnui, juk šuo labai jaunas ir itin aktyvus, o tokios problemos – vienos baisiausių. Iki procedūros teko gana daug informacijos skaityti apie gydymą trombocitais praturtinta plazma ir jo naudą, o, žinodama, jog PRP injekcijos dažniausiai duoda akivaizdų rezultatą, prieš procedūrą nedvejojau.“ – pasakoja kaunietė.
Procedūra buvo atlikta ryte, o vakare grįžęs iš klinikos šuo jautėsi įprastai. Pasak šeimininkės, jau po 6 dienų nuo procedūros šuo pajuto pagerėjimą – vėl pradėjo pilnai ištiesti galines kojas, nevengė pirmos kelti probleminės kojos. Autologinė koncentruoto kraujo terapija padėjo ne tik greitai sumažinti skausmą, bet ir uždegimą, dėl to pacientas yra pilnai pasiruošęs jo laukiančiai operacijai.
Stengiasi veterinarijoje diegti naujoves
Veterinarijos akademijos Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinika yra vienintelė Lietuvoje, kuri teikia PRP terapijos paslaugas smulkiesiems gyvūnams. Anot doc. dr. B. Karvelienės, naujų gydymo metodų įdiegimas reikalauja gausių tyrimų, pagrindžiančių gydymo metodų naudingumą ir saugumą, metodikų parengimo, specialiai pritaikytos įrangos, todėl PRP terapijos procedūros veterinarijoje dar tik pradedamos plačiau taikyti.
„Intensyviai dirbame Lietuvos sveikatos mokslų universitete Veterinarijos akademijoje, mūsų klinika orientuota į studentus, jų tobulėjimą, tad nuolatos ieškome būdų, kaip išbandyti naujus, veterinarijoje taikomus gydymo metodus. Dedame daug pastangų, kad kokybiškai paruoštume stiprius ateities veterinarijos gydytojus, kurie dirbdami kitose Lietuvos klinikose mokėtų praktiškai pritaikyti efektyvią ir pažangią gydymo metodiką.“ – teigia klinikos vadovė.
Šuns kelio sąnario gydymas PRP terapija
Klinikoje veterinarijos gydytojai-ortopedai aktyviai dalyvauja mokslinėje veikloje, veterinarijai skirtos PRP terapijos pradininkų ir ekspertų koordinuojamuose mokymuose, seminaruose, kongresuose. Praktinių įgūdžių semiasi stažuočių užsienio universitetuose ar partnerių klinikose metu. Gydymo įstaigos specialistai terapijai atlikti renkasi kokybiškas amerikiečių kompanijos „Arthrex“ priemones ir įrangą. Baltijos šalyse šį lyderį rinkoje atstovaujanti „Bonameda“ įmonė klinikoje dirbantiems specialistams teikia visapusišką klinikinį palaikymą, o šią naują paslaugą yra pasiruošusi padėti diegti ir kitoms veterinarijos klinikoms.
Ką svarbu žinoti apie procedūrą
PRP procedūras atliekanti Chirurgijos skyriaus vadovė, veterinarijos gydytoja-rentgenologė dr. Dalia Juodžentė informuoja, kad PRP injekcijos rekomenduojamos, esant daliniam priekinio kryžminio raiščio trūkimui, kuomet šeimininkas nenori ar neturi galimybių operuoti gyvūno. Taip pat alkūnės lenkiamųjų raumenų entezopatijai, osteoartritui, sunkiai gyjantiems kaulų lūžiams ar klubų displazijai. „Terapija gali būti taikoma kaip sudedamoji ortopedinių ligų gydymo dalis arba gydymas. Svarbiausia, pasauliniai tyrimai rodo, kad PRP procedūros rizika yra labai minimali arba jos nėra visai, todėl ji yra visiškai saugi.“ – teigia dr. D. Juodžentė.
Procedūros metu iš gyvūno paimamas reikiamas kiekis kraujo specialiu „Arthrex“ švirkštu, o dėka subalansuoto laiko ir centrifugos apsukų greičio iš paimto gyvūno kraujo atskiriama itin veiksminga trombocitais praturtinta kraujo plazma. Ji iš karto sušvirkščiama pacientui į gydomą vietą. „Teigiamą efektą paciento šeimininkai dažniausiai pastebi jau po vienos injekcijos, pavyzdžiui, esant apsunkintam lūžių gijimui ar osteoartritui. Kitiems augintiniams gali tekti kartoti injekcijas kas keletą mėnesių, atsižvelgus į pacientą bei jo susirgimus, nes kiekvienas gyvūnas sveiksta individualiai.“ – pasakoja skyriaus vadovė.
Prieš procedūrą augintinis turi 12 valandų būti nešertas, o po procedūros maksimaliam rezultatui pasiekti būtina apie 7-10 dienų riboti augintinio krūvį ir judėjimą, užtikrinti gyvūno ramybę. Gijimo efektas atsiranda dėl augimo faktorių, kurie aktyvuojami ir išsiskiria iš trombocitų. Mažas gyvūno fizinis aktyvumas yra reikalingas, kad suaktyvinti augimo faktoriai suveiktų ir prasidėtų pažeistų audinių gijimas arba regeneracija, sumažėtų pažeistos vietos skausmingumas.
„Biologinė terapija nepakeičia chirurginio gydymo, tačiau pagelbėja nuimant uždegimą, atstatant pažeidimus ir skausmą, be to tikrai yra saugi. Pakartotiniai ultragarsinio ir rentgeno tyrimo rezultatai parodė, jog uždegimas ženkliai sumažėjęs.“ – akivaizdžiais PRP procedūros rezultatais džiaugiasi šuns šeimininkė.
Visi, norintys užsiregistruoti savo augintinį PRP terapijai, kviečiami susisiekti telefonu +3706 207 8353. Kliniką galite rasti Kaune, adresu Tilžės g. 18.
Susidomėjote PRP terapija ir norite ją pasiūlyti savo pacientams? Susisiekite su mūsų kvalifikuotais produktų specialistais:
Andrius Švedas
Produktų specialistas
+370 663 53 844
andrius@bonameda.com