Intervencinė radiologija, Neuro intervencijos

Naujausio tyrimo rezultatai rodo, kad lietuviams trūksta žinių apie smegenų aneurizmą

Rugsėjis – smegenų aneurizmos prevencijos mėnuo. Jo metu yra skatinamas ankstyvas smegenų aneurizmų aptikimas, suteikiant žinių ir didinant informuotumą apie požymius, simptomus ir rizikos veiksnius. Žemiau pateikiama aktuali informacija apie smegenų aneurizmą, kuri gali padėti išsaugoti Jūsų ar artimojo gyvybę.

Pasaulyje nuo smegenų aneurizmos kasmet miršta apie pusė milijono žmonių, iš kurių didelė dalis yra jaunesni nei 50 metų amžiaus. Lietuvoje smegenų aneurizma serga 1 iš 20 gyventojų. 2022 m. birželio mėn. VšĮ „Smegenų aneurizmos fondo“ inicijuotos ir tyrimų bendrovės „Spinter Research“ atliktos reprezentatyvios apklausos duomenys atskleidė, kad tik pusė (51 proc.) lietuvių žino, kas yra smegenų aneurizma. Deja, bet pastarųjų žinios taip pat yra klaidingos arba nepakankamos – kas penktas negalėjo atsakyti, kokie tyrimai yra atliekami šiai ligai aptikti. Smegenų aneurizmos prevencijos mėnuo yra puiki proga sužinoti apie šią klastingą ligą daugiau, pasidalinti žiniomis su kitais bei paskatinti ankstyvąją diagnostiką!

Smegenų aneurizma – tyli ir mirtinai grėsminga liga

Galvos smegenų aneurizma yra neįprastas smegenų kraujagyslės sienelės išsiplėtimas, dėl kurio ji gali plyšti. Tokia būklė yra be galo grėsminga, kadangi kraujui išsiliejus į smegenis žmogus gali mirti arba likti neįgalus visam likusiam gyvenimui. Gyvybiškai svarbios žinios apie šią ligą gali padėti suprasti reguliaraus sveikatos tikrinimosi svarbą, ligos grėsmingumą ir užbėgti tragiškai ligai už akių.

Smegenų aneurizmos būna mažos, jos sudaro apie pusę (47 proc.) visų galvos smegenų aneurizmų. Taip pat jos gali būti vidutinio dydžio. Tokios aneurizmos sudaro apie 27 proc. visų smegenų aneurizmų. Didelės aneurizmos sudaro 12 proc. galvos aneurizmų ir gali sukelti žmogui jaučiamus simptomus. O štai labai didelės aneurizmos yra daugiau nei 25 mm dydžio ir sudaro 14 proc. smegenų aneurizmų.

Svarbu žinoti, kad gigantiško dydžio aneurizmos sukelia juntamus simptomus ir turi net 4 kartus didesnę tikimybę plyšti! Smegenų aneurizmos plyšimas juntamas iš karto. Plyšimą išduoda tokie simptomai, kaip staigus ir labai stiprus galvos skausmo priepuolis, kurį lydi pykinimas ir vėmimas, sustingęs kaklas, padidėjęs jautrumas šviesai, sąmonės praradimas ir kiti simptomai. Tokiu atveju, privalote nedelsiant reaguoti – kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą ar atvykti į skubios pagalbos skyrių.

Smegenų aneurizmos dažniau aptinkamos moterims

Vis dar yra sunku tiksliai pasakyti, kas rizikuoja susirgti, o kas ne, ypatingai todėl, kad šios ligos priežastys yra kompleksinės. Visgi egzistuoja tam tikri rizikos veiksniai, kurie didina tikimybę smegenyse atsirasti aneurizmai. Vienas jų – brandesnis amžius. Aneurizmos daugiausia aptinkamos vyresniems nei 35 amžiaus žmonėms. Įdomu tai, kad aneurizmos yra aptinkamos net 1,5 karto dažniau moterims nei vyrams!

Kiti ne mažiau svarbūs rizikos veiksniai yra: aukštas kraujo spaudimas, rūkymas, paveldimumas, genetiškai nulemtas kraujagyslės audinio silpnumas. Retais atvejais, aneurizmos susidarymui įtakos gali turėti smegenų uždegimai ar traumos.

Profilaktika užkerta kelią smegenų aneurizmai

Mažos arba vidutinės smegenų aneurizmos dažniausiai apie save iš anksto nepraneša jokiais simptomais, būtent todėl būtina iš anksto prevenciškai pasitikrinti. Laiku atlikta diagnostika maksimaliai padidina tikimybę išgyventi.

Siekiant išsitirti dėl smegenų aneurizmos, rekomenduojama kartą į metus atlikti diagnostinį tyrimą – galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). Šį tyrimą rekomenduojama atlikti tiems, kurie turi didesnę riziką susirgti arba žmonėms, kurie nepapuola į rizikos grupę, tačiau skundžiasi nuolatiniu ir nepraeinančiu galvos skausmu.

Nuo 2022 m. kovo mėn. žmonėms, turintiems magnetinio rezonanso (MRT) tyrimą, rodantį, kad jų smegenyse gali būti aneurizma, pas intervencinį radiologą nemokamai konsultacijai siuntimą gali išrašyti bet kuris gydytojas specialistas (pvz., neurologas, neurochirurgas, kraujagyslių chirurgas) ar net šeimos gydytojas. Šis vizitas bus apmokamas iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų.

Galvos operacija – ne vienintelė išeitis

Endovaskulinė embolizacija yra populiarus pasirinkimas tiems, kas norėtų išvengti sudėtingos galvos operacijos. Ši operacija vyksta intervenciniui radiologui per kirkšnį kraujagysle „nukeliaujant“ iki aneurizmos smegenyse, įvedant embolizacines spirales ir „uždarant“ aneurizmą minimaliai invazyviu būdu. Procedūra ne tik maksimaliai tausoja paciento organizmą, bet ir padeda išvengti sudėtingos galvos operacijos.

Verta žinoti ir tai, jog šiandien endovaskulinės embolizacijos metu naudojami specialiai endovaskuliniam gydymui sukurti HPC danga padengti stentai. Jie ypatingi tuo, kad imituoja endotelio glikokaliksą. Dėl šios dangos savybės trombocitai atpažįsta stento paviršių kaip natūralų, todėl neprasideda krešėjimo procesas. Unikali ir patentuota technologija leidžia iki minimumo sustabdyti po-operacinį implanto užkrešėjimą ir tokiu būdu sumažina trombozės riziką. Be to, pacientai po operacijos greičiau atsigauna, o pakartotinų intervencijų tikimybė yra mažesnė.

Daugiau informacijos apie galvos smegenų aneurizmas galite sužinoti apsilankę oficialioje „Smegenų aneurizmos fondo“ edukacinėje interneto svetainėje www.smegenuaneurizma.lt.